Přednáší: JUDr. Václav Chmelík
Lektor je advokátem spolupracující s KVB advokátní kanceláří s.r.o. Je obsahový garant Poradny pro obce. Od roku 2015 se věnuje lektorské a poradenské činnosti. Je autorem mnoha odborných publikací a článků.
Technické podmínky k semináři
Seminář bude probíhat ON-LINE. Přístupové údaje (odkaz k připojení) obdrží každý posluchač den před zahájením semináře na svou emailovou adresu uvedenou v přihlášce k semináři společně s prezentací k semináři.
Po technické stránce není vyžadováno žádné zvláštní vybavení, stačí běžný počítač s prohlížečem (Microsoft EDGE – součást Windows, Google Chrome) a zvukovým výstupem (reproduktory nebo sluchátka). V případě, že chcete klást lektorovi dotazy, můžete buď formou chatu, nebo případně dotazem (mikrofon) či dopředu prostřednictvím e-mailu (campanus@campanus.com). Seminář realizujeme přes aplikaci Microsoft Teams.
Termín konání:
čtvrtek 15. 5. 2025
Předpokládaný časový plán semináře:
8:30-13:30: blok přednášek a diskusí
Pauzy budou dělány po dohodě s lektorem
Kurz spadá pod průběžné vzdělávání úředníků, vedoucích úředníků a vedoucích úřadů ve smyslu § 20 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Po absolvování kurzu obdrží účastník osvědčení ve smyslu § 20 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Anotace:
Povinnost přijmout a odpovídajícím způsobem zveřejnit záměr dle § 39 odst. 1 zákona o obcích, lze považovat za jednu z nejdůležitějších povinností obcí při nakládání s obecním majetkem vůbec. Řádné zveřejnění záměru je jedním ze základních předpokladů pro platné uzavření příslušné smlouvy – jinými slovy, nakládat platně v zákonem stanovených případech s obecním (zejména hmotným) nemovitým majetkem bez řádného zveřejnění záměru nelze, neboť celá řada pochybení má za následek absolutní neplatnost uzavírané smlouvy. Právní úprava zákona o obcích je ale v případě záměru poměrně stručná a je ve zjevném nepoměru k důležitosti tohoto institutu, neboť nedává dostatečnou odpověď na celou řadu otázek, se kterou se obce mohou setkat – např. co vše musí, resp. může záměr obsahovat, po jak skutečně dlouhou dobu musí být na úřední desce vyvěšen nebo zda je nutné jej zveřejňovat i při změně již uzavřených smluv. Všechny tyto a mnohé další otázky jsou vyjasňovány až prostřednictvím judikatury a následné výkladové praxe.
Cílem vzdělávacího programu je problematiku záměru podrobně rozebrat, upozornit na nejčastější pochybení a zmínit četnou judikaturu, která přináší odpovědi na mnohé sporné otázky. Důraz bude rovněž kladen na poznatky z praxe, zmiňovány budou praktické příklady s akcentem na zažité (ne)správné postupy obcí.
Zároveň bude téma záměru zasazeno do kontextu dalších povinností, které obce při nakládání s obecním majetkem jsou povinny plnit – ať je to povinnost počínat si s péčí řádného hospodáře, sjednávat cenu v místě a čase obvyklou či schválit uzavření smlouvy správným obecním orgánem. Rozebrán bude tedy prakticky celý proces, který se v prostředí obcí pojí s uzavíráním smluv.
Předpokládaný obsah semináře:
1) Majetkoprávní dispozice s obecním majetkem
- Základní principy a východiska
- Povinnost péče řádného hospodáře
- Cena v místě a čase obvyklá
2) Záměr
- Právní povaha záměru
- Rozsah povinnosti zveřejnit záměr
- Pravomoc ke schválení záměru
- Náležitosti záměru
- Uvádění bližších podmínek v záměru, adresný záměr
- Místo zveřejnění záměru
- Doba zveřejnění záměru
- Doba mezi zveřejněním záměru a rozhodnutím příslušného orgánu
- Následky nezveřejnění záměru
3) Postup po zveřejnění záměru
- Výběr nabídek
- Rozhodnutí o uzavření smlouvy včetně orientace mezi pravomocemi jednotlivých obecních orgánů
- Uzavření smlouvy
4) A mnoho dalšího….
Cena semináře:
1.900,- Kč/osoba (osvobozeno od DPH).